MY KTEO

Τετάρτη 10 Απριλίου 2019

Κύμη - Ηφαιστος Λήμνου 90-83: Βήμα παραμονής με Καρινιάουσκας

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Κύμη, η οποία με ηγέτες τους Σαγκς, Καρινιάουσκας και καθοριστικό τον Τουντζιαράκη, επικράτησε του Ηφαίστου Λήμνου (90-83), κάνοντας... άλμα παραμονής

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη μέχρι το 35', οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα, αλλά η Κύμη βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει στο σκορ και πλέον να κρατάει την τύχη της στα χέρια της.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ο Ήφαιστος είχε το προβάδισμα, όμως στο τέλος η Κύμη βρέθηκε μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν ως επί το πλείστον στον Μπρέιζελτον, βρήκαν λύσεις από τον πάγκο κυρίως λόγω Χαριτόπουλου και είχαν τον έλεγχο.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν πήραν διαφορά ασφαλείας (το +6 ήταν το ανώτερο σημείο), με συνέπεια η Κύμη να μείνει στη διεκδίκηση να και περάσει στο τελευταίο λεπτό. Δράστης ο Καρινιάουσκας, που το πήρε προσωπικά και μαζί με τους Τουντζιαράκη και Χόρτον ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων.

Ο Ηφαιστος μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εβανς βρήκε πεδίο δράσης μέσα στη ρακέτα κι έτσι έγινε το 42-45 στο 23'. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική και στο 30' το σκορ ήταν 58-58.

Η Κύμη έπαιζε για τη ζωή της και μπήκε σαφώς πιο αποφασισμένη στην τελευταία περίοδο. Γι αυτό και με Καρινιάουσκας, Τουντζιαράκη έφτασε αμέσως στο +5 (63-58) , για να κάνει στο 32' το 66-60 με τρίποντο του Γουάσιγκτον. Ο Ηφαιστος δεν παρέδωσε τα όπλα του, αλλά ο Καρινιάουσκας με ένα μεγάλο τρίποντο έγραψε το 77-70 στο 36'. Τη σκυτάλη πήρε ο Σαγκς και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, αφού η Κύμη έφτασε στο +10 (85-75) στο 38' και στο 90-83 στο τέλος του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσώνος, Θεωνάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 14 (11 ριμπάουντ), Σαγκς 24 (1), Ουάσινγκτον 9 (2), Λιούις 11 (2), Καρινιάουσκας 18 (3), Πουλιανίτης, Μαραγκός, Χόρτον 13 (11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 1.

Ηφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος):  Γκότσερ 10 (2), Εβανς 19 (8/8 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γουίγκινς, Μπρέιζελτον 13 (1), Φρεϊμάνις 15 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 4 (1), Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος 7 (1), Σμιθ 7 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 28/40 βολές, 41 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 17 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου Λήμνου:  17/40 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 22/29 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, - τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: H Kύμη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League θα παίξει με τον Άρη (13/4, 15:45) στη Θεσσαλονίκη, ενώ ο Ήφαιστος Λήμνου θα φιλοξενήσει το Ρέθυμνο (13/4, 15:45).