Στον Νομό της Εύβοιας, «ανάμεσα στις δύο Γέφυρες του Ευρίπου», στο Νότιο Φυσικό Λιμάνι στην Χαλκίδα, στις 11 & 12 Μαΐου 2019, Ολοκληρώθηκε με Απόλυτη Επιτυχία, για 10η συνεχή Χρονιά, ο Ναυταθλητικός Θεσμός (πλέον) της Πόλης μας, και Επίσημος Διασυλλογικός Αγώνας της
Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας
– «Κύπελλο Ευρίπου Νέων 2019» από τον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο
Χαλκίδας (Ι.Ο.Χ) –
Το Δ.Σ. & μέλη του Συλλόγου, οι Υπεύθυνοι Συντονισμού
και Άξιοι Προπονητές των Παιδιών μας, Σαμαρτζής Νικόλαος & Ριτσώνης
Κων/νος, και οι Εθελοντές Γονείς των Αθλητών του Ι.Ο.Χαλκίδας
Διοργάνωσαν άψογα 6 κούρσες για 5 τύπους αθλητικών σκαφών,
για δύο συνεχόμενες ημέρες και Φιλοξένησαν στον τόπο μας :
- 90 Αθλητές με τα Σκάφη τους, τους Προπονητές τους και τους
Εθελοντές Συνοδούς Γονείς,
- 11 Ναυταθλητικούς – Ναυτικούς Ομίλους από όλη τη Χώρα (Αγ.
Αποστόλους, Αλεξανδρούπολη, Αλκυών-Ραφήνα, Αρτέμιδα-Σπάτα, Δελφινάριο, Δήλεσι,
Ειρήνης Φιλίας, Καλαμάκι, Λαυρεωτική, Μάτι Αττικής & Νέων Παλατίων Ωρωπού).
ΑΠΟ ΤΟΝ Ι.Ο.ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ 24 ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ.
1. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ σκαφών 2.4MR ΑΜεΑ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ο Αργυρίου
Γεώργιος.
2. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ σκαφών OPTIMIST (56 σύνολο – 15 του Ι.Ο.Χ.),
ΠΡΩΤΕΥΣΑΝ :
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Αλέξανδρος – 1ος Γενικής & Αγοριών, 1ος σε
όλες τις κούρσες & Μέλος Ελληνικής Εθνικής Ομάδας Κατηγ. Optimist,
ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ Αθανάσιος – 2ος Παίδων, 14ος Γενικής,
ΚΑΛΑΙΤΖΟΓΛΟΥ Ευτυχία – 3η Κοριτσιών, 9η Γενικής,
3. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ σκαφών LASER RDL (13 σύνολο – 2 του Ι.Ο.Χ.),
ΠΡΩΤΕΥΣΕ :
ΛΕΜΠΕΣΗΣ Ευάγγελος – 2ος Γενικής
ΕΠΙΣΗΣ από τον Ι.Ο.Χ.
Α. στην κατηγορία σκαφών OPTIMIST ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ :
Ρέμπελος Κων/νος – 4ος Αγοριών, 7ος Γενικής ,
Σιδηρόπουλος Ορέστης – 4ος Παίδων, 21ος Γενικής,
Ορφανού Αντιγόνη – 7η Κορασίδων, 54η Γενικής,
Πετράκης Δημήτριος – 11ος Αγοριών, 24ος Γενικής,
Στενού Ιόλη – 12η Κοριτσιών, 56η Γενικής,
Γιασεμάκης Ραφαήλ – 13ος Παίδων, 43ος Γενικής,
Κυριάκης Απόστολος-Άγγελος – 14ος Αγοριών, 29ος Γενικής,
Οικονομόπουλος Σπύρος – 16ος Αγοριών, 44ος,
Ζούμπος Δημήτριος – 16ος Παίδων, 49ος Γενικής ,
Μπουλίνης Θεόδωρος – 17ος Παίδων, 51ος Γενικής ,
Τουλούμης Θεοφάνης – 18ος Αγοριών, 48ος Γενικής,
Μπουλίνης Μάριος – 18ος Παίδων, 52ος Γενικής – ο Μικρότερος
Αθλητής Αγώνων,
Β. στην κατηγορία σκαφών LASER RDL, ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ο
Χατζηγεωργίου Γεώργιος – 10ος Γενικής .
Γ. Στην κατηγορία σκαφών LASER 4.7 (18 σύνολο – 2 του
Ι.Ο.Χ.) ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ :
Ιωαννίδης Κων/νος – 9ος Αγοριών, 11ος Γενικής,
Κυριακίδης Στέφανος – 12ος Αγοριών, 14ος Γενικής,
4. Στην κατηγορία σκαφών LASER 2000 ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ τα πληρώματα
του Ι.Ο.Χ.
Τσαμπά Μαρία-Κυριακίδης Κορνήλιος – 1ο Γενικής
Κιούση Ματούλα-Σκούρας Βασίλειος – 2ο Γενικής
Το Δ.Σ. του Ι.Ο.Χαλκίδας,
– Ευχαριστεί Ιδιαιτέρως :
όλους τους Αθλητές, αλλά μικρούς και μεγάλους που
συμμετείχαν στην στεριά και στην Θάλασσα, για την διοργάνωση και Διεξαγωγή
του Κυπέλου Ευρίπου Nέων 2019 στην
Χαλκίδα,
– Επιπλέον δε Ευχαριστεί :
Τους Χορηγούς των Αγώνων, για την Υλική & Οικονομική
τους βοήθεια,
Το Σώμα Σαμαρειτών, Διασωστών & Ναυαγοσωστών του
Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Χαλκίδας, για την Υγειονομική Κάλυψη κατά την
Διάρκεια των Αγώνων,
Τον Οργανισμό Λιμένων Ν. Ευβοίας (ΟΛΝΕ Α.Ε.), για την Συνεχή
& διαρκή τα τελευταία Χρόνια Βοήθεια & Συμπαράστασή του.
– Τέλος Ευχαριστεί για την Φυσική τους Παρουσία :
Τον κ. Κολιαστάση Χρήστο – Πρόεδρο Επιτροπής Δραστηριοτήτων
της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας (Ε.Ι.Ο.)
Τον κ. Παπανδρέου Ανδρέα – Πρόεδρο & Δ/νων Σύμβουλο του
ΟΛΝΕ Α.Ε.
Τον κ. Μπουγιούρη Αντώνιο – Παγκόσμιο Πρωταθλητή Laser.
από το Γραφείο Τύπου
του Ι.Ο.Χαλκίδας